ktibourtine

    T-Mobile ONE.png

      All replies

      • tmo_marissa

        Re: 2 lines T-Mobile ONE plan

        Hey ktibourtine!  Your graph makes a good point - the cost per additional line is lower for lines three plus, so the more lines you add, the lower each person's individual cost becomes.  We offer a slider on our plans page below the fees image that can help customers see how the price per line decreases as more lines that are added.  This has been the way that our family plans have worked for some time - we offer a bigger price break as more lines are added.  If each line on a four line family plan cost as much as a single line on an individual plan, the total cost would be $280 per month!  I don't have an official reason for this business decision - I think it's always just been intended to sweeten the deal, but your feedback is valid and we will definitely pass it on.  Thank you for taking the time to make this visual aid and for posting it here!

         

        - Marissa